Hakkımda - Fuat Akdemir | Mekatronik ve yazılım mühendisi

Hakkımda

Merhaba, ben Fuat Akdemir. Bu siteyi hakkımda bilgi vermek, yaptığım projeleri sunmak ve bilgi sahibi olduğum konularda paylaşım yapmak amacıyla oluşturdum. Özetle kendimden bahsetmem gerekirse mekatronik ve yazılım mühendisiyim. Lisansım mekatronik olmakla birlikte yazılım konusunda eğitimimi hem üniversite bünyesinde hem dışarıdan kendim tamamladım. Asıl uzmanlığım gömülü yazılım sistemleri olmakla birlikte web teknolojileriyle de uğraşmaktayım. Freelance olarak web tasarım, SEO, dijital pazarlama işleri ve danışmanlığı yapmaktayım. Bunların dışında yapay zeka konusuna ilgim bulunmakta.

Kişisel Bilgilerim

6 Haziran 1990’da Büyükçekmece/İstanbul’da doğdum. Uyruğum T.C. ve medeni durumum bekar. B sınıfı (2011) sürücü ehliyetim bulunmakta. Yabancı dilim İngilizce ve upper intermediate seviyesindeyim. Sigara kullanmamaktayım.

Eğitim Hayatım

 

Mesleki eğitimime Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde elektrik bölümünde başladım. Daha sonra mekatronikle tanıştım ve mekatronik mühendisi olmaya karar verdim. 2007 yılında liseden mezun olduktan bir yıl sonra Gaziosmanpaşa Üniversitesi Turhal Myo’da mekatronik bölümüne yerleştim. 2010 yılında buradan da mezun olduktan bir sene sonra dikey geçiş sınavına girdim ve Kocaeli Üniversitesi mekatronik mühendisliğini kazandım. Üniversite eğitim hayatımı 2016 yılında tamamladım.

İş Tecrübelerim

Stajlar:

Lise dönemi uzun stajımı bir elektronik yetkili servisinde yaptım. Lg, Sunny, Gold Master, Next-Next Star, Botech gibi firmaların ana, Sony, Pioneer, Panasonic, Alpine gibi markaların alt servisi olan firmada elektronik cihazların tamiri ve kurulumu işlemlerinde rol aldım.

Meslek yüksek okulu stajımı ise BRC Lpg-Cng sıralı otogaz sistemleri Türkiye distribütörü olan 2A Mühendislik San. Tic. A.Ş. firmasının merkezinde, Ar/Ge bölümünde yaptım. 40 iş günü boyunca fabrikadan gelen ürünlerin farklı farklı testlerini gerçekleştirdim.

Üniversite ilk stajımı Teknodrom Robotik ve Otomasyon Ltd. Şti. firmasında yaptım. 30 iş günü olan bu stajımda farklı farklı firmalara çeşitli projeler yaptık. Robotlar ve çevre birimleri ile ilgili pek çok bilgiye sahip oldum. Aynı zamanda şirket organizasyonu hakkında bilgiler edindim.

Üniversite ikinci stajımı 30 iş günü boyunca EAE Elektrik A.Ş. firmasının busbar üreten fabrikasında yaptım. Firma yerli sermayeyle kurulmuş ve alanında dünyadaki 5. şirkettir. Bu firma Japon iş kültürünü benimseyen ve her biriminde uygulayan bir firmadır. Ben de Oobeya biriminde aktif olarak rol aldım ve 5S, Kaizen gibi konularda bilgi sahibi oldum. Fabrikadaki birkaç noktaya yaptığımız projelerle iş akışını ve işçi performansını arttırıcı işler gerçekleştirdik.

Mezuniyet sonrası:

Medron Teknoloji A.Ş. firmasında gömülü yazılım mühendisi olarak görev aldım. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta bulunan bu şirkette sağlık problemlerim nedeniyle maalesef sadece 4 ay çalışabildim (07/2017 – 11/2017). Nesnelerin interneti (iot) projeleri yapan bu firmada personel izleme, nesne takibi, sensör verileri toplama ve bunların aktarımı gibi konularda projeler yürüttüm. Sağlık problemlerim nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldım ve daha sonra da askere giderek vatani görevimi yerine getirdim.

Mesleki İlgi Alanlarım

 • Nesnelerin interneti – Internet of Things (IoT) ve Endüstri 4.0 sistemleri
 • Akıllı ev otomasyon sistemleri
 • Bulut bilişim (cloud computing)
 • Büyük veri (Big data)
 • Yapay zeka – Derin öğrenme – Makine öğrenmesi
 • Mobil uygulama geliştirme
 • Robotik – Otonom robotlar
 • Drone’lar (Su-Kara-Hava)
 • Elektrikli araçlar

Başarılarım

General Electric Türkiye ofisinin düzenlemiş olduğu Predix Cloud Platform Hackathon‘unu 4 kişilik ekibimle beraber birincilikle kazandık. 24 saat içinde geliştirdiğimiz projede, araçlarda 1996 yılından itibaren kullanılmaya başlanan OBD II cihazları üzerine kurguladığımız filo yönetim sistemi yaptık. Predix Cloud platformunu kullandığımız projede araç hız takip ve konum haritalama, arıza takip ve kestirimci bakımı ile servis noktalarına uzaklığı gibi konuların takibini gösteren bir dashboard tasarladık.

Yaptığım Projeler

Akıllı Ev Otomasyon Sistemi

Arduino Mega üzerinde gerçekleştirdiğim bu projede 5 farklı sensör (DS18B20, LM35, DHT11, MQ134, PIR), 7 x LED (aydınlatma için), 2 x Dc motor (dış kapı ve garaj kapısı için), tuş takımı (şifreli giriş için), LCD ekran (sensörlerden okunan değerleri göstermek için) ve buzzer (yangın-hırsız-gaz alarmları uyarı sistemi için) kullandım. Maket bir ev üzerine kurguladığım bu sistemi web sayfasından ve android uygulamasından kontrol edilebiliyor. Yakında bunun için bir test sayfası oluşturmayı ve detayları video olarak paylaşmayı düşünmekteyim.

Radyo Frekansı (RF) ile Veri Transferi

Farklı konumlarda bulunan alıcı – verici çiftini haberleştirmek için yaptığım bu projede sıcaklığın ölçülmesini ve gönderilmesini hedefledim. Verici tarafında DS18B20 sıcaklık sensörü, sıcaklığı göstermek için LCD ekran ve bir adet PIC kullandım. Alıcı tarafında ise yine bir pic, gelen değeri göstermek için LCD ekran kullandım. Sıcaklığın durumuna göre kontrol ettiğimiz 2 adet 220V’luk çıkış katı tasarladım (senaryoya göre On/Off klima kontrolü).

Radyo Frekansı (RF) Kontrollü Su Üstü Drone’u

Kablolu gamepad‘in dış kılıfını ve tuşlarını kullanarak kablosuz (rf kontrollü) bir kumanda yaptım. Alıcı ve verici tarafında pic kullandım. Drone üstünde 2 adet DC motor bulunmakta ve 100 metreye kadar mesafeyle kontrol edilebilmekte.

Arduino, Pic ve Diğer Elektronik Projeler

Meslek liseli olmanın avantajıyla elektronikle her zaman iç içe oldum. Dijital ve analog elektronik devreleri, güç elektroniği devreleri gibi birçok konuda tasarım ve baskı devrelerim oldu. Arduino ve pic’ler üzerinde birçok proje yaptım. Çok fazla çeşit sensör kullandım.

Hobilerim

 • Her şeyden önce trans müzik dinleyicisiyim ve sıkı takipçisiyim. Kısmetse bir gün yapmayı planlamaktayım 🙂
 • Amatör olarak fotoğraf çekmekten çok hoşlanıyorum.
 • Doğayla iç içe olmak ve kamp hayatı vazgeçilmezim. Fırsat buldukça yeni yerler keşfedip kampa gidiyorum.
 • Otonom robotlara, model arabalara ve drone’lara karşı bir ilgim var. Maalesef şu anda bir drone pilotu değilim.
 • Belgeseller de vazgeçilmezim. Bilim tarihi ve bilim insanlarının biyografileri, hayvanlar alemi, uzay ve kuantum fiziğiyle alakalı belgeselleri çok severim.
 • Bilim-kurgu ve girişimcilikle alakalı olan film ve dizileri de çok severim. Black Mirror, Mr. Robot ve Person Of Interest dizileri favorim.