WordPress | Fuat Akdemir

WordPress

WordPress

WordPress açık kaynak kodlu, Php ve MySql kullanılarak oluşturulmuş bir içerik yönetim sistemidir. İlk çıkış amacı makale, blog yazma gibi nedenler olsa da ilerleyen zamanda çok daha güçlenmiş ve e-ticaret siteleri dahil birçok şeyi yapabilir hale gelmiştir. 2001 yılında çıktığı kabul edilir ve o günden beri sürekli olarak geliştirilmeye devam etmektedir.

wordpress, blog, içerik yönetim sistemi, cms

WordPress ile yapılan siteler Google tarafından hızlı bir şekilde indexlenir (yani Google tarafından arama sonuçlarında gösterilmeye başlanır) ve sayfa açılış hızları yüksektir. SEO(arama motoru optimizasyonu) açısından oldukça avantajlıdır ve kurallara uygun olarak yapılan site belli bir süreden sonra hızlıca üst sıralarda görüntülenmeye başlayabilir. İlk çıktığı andan itibaren kullanımı giderek artmaktadır ve şu anda web dünyasının %40-%45 civarının wordpress ile yapıldığı söylenmektedir. Türkiye'de de popüler olan wordpress'in altyapısını kullanan oldukça popüler olan siteler mevcuttur. Ülkemizde e-ticaret, blog siteleri, haber siteleri ve kurumsal siteler gibi pek çok popüler örnek gördüm.

WordPress Eklentileri ve Yönetim Sayfası

wordpress, blog, içerik yönetim sistemi, cms

WordPress altyapısını kullanan bir web sitesini yönetmek ve düzenlemek için kodlama bilgisine gerek yoktur. Eğer isterseniz web sitenizin kodlarını görebilir ve üzerinde de değişiklikler yapabilirsiniz tabi. Aynı şey eklentiler için de geçerlidir. Bir web uzmanı olarak benim bu sayfam da wordpress'tir ve içerisindeki bazı kodları değiştirerek kullandım. Piyasada oldukça fazla ücretli ve ücretsiz tema ve eklenti bulunmakta. Beğendiğiniz bir temayı kurabilir, üzerinde değişiklikler yapabilir, eklentilerle güçlendirebilir ve  hızlıca yayına alabilirsiniz.

WordPress tabanlı bir web sitesine içerik yüklemek de oldukça basittir. Yönetim panelinde bulunan "sayfalar" sekmesinden yeni sayfa ekleyebilir, mevcut olan sayfaları görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Var olan bir sayfaya içerik eklemek için de "Yazılar" sekmesini kullanabilirsiniz. Buradan yeni yazı ekleyebilir, olan yazıları görebilir ve bunları güncelleyebilirsiniz. Yazılarınıza video, resim, gif ve hatta ses bile ekleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı. Oluşturduğunuz içeriklere kullanıcılar yorum yapabilir ve siz de bu yorumları yönetebilirsiniz.

Eğer isterseniz sizin için wordpress tabanlı bir web sitesi kurabilirim ya da wordpress hakkında detaylı bir eğitim vererek size ya da kurumunuza katkı sağlayabilirim. Detaylı bilgi almak için iletişime geçmekten çekinmeyin.

Paylaş:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.